Większość osób kupuje samochody z myślą o długoletniej eksploatacji, a część z nich spędza w nim większą część swojego dnia. Dlatego też warto zainwestować w samochód, który nie zawiedzie w dłuższej trasie i będzie spełniało Twoje wymagania. Przy okazji dobrze byłoby nie dać się złapać w szpony sprzedawców zawężających cenę i nie przepłacić. Jak więc podejść do zakupu samochód, na co zwrócić szczególną uwagę i jakich sprzedawców omijać? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
Pierwsze kroki w celu zakupienia wymarzonego samochodu
Myśląc o zakupie nowego pojazdu, warto na wstępie ustalić orientacyjny budżet, jaki możemy przeznaczyć na samochód. Na tym etapie warto pamiętać, że poza cena auta, liczy się również ubezpieczenie, a także koszty związane z późniejszą eksploatacją, takie jak przegląd czy też wymiana opon i oleju. Kluczowy jest również rodzaj paliwa, ponieważ w przypadku przemierzania wielu kilometrów w miesiącu koszty eksploatacji znacznie rosną. Dopiero po rozeznaniu się we własnych potrzebach i wymaganiach warto rozpocząć przeglądanie i porównywanie ofert dostępnych na rynku.
Inspekcja samochodu – samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?
Kiedy już trafisz na ofertę, która zwróciła Twoją uwagę, a auto wydaje się spełniać Twoje wymagania, czas na oględziny i jazdę próbną. Tu warto mieć na uwadze, że jeżeli sprzedawca nie zgadza się na jazdę próbną, to praktycznie na pewno pojazd wykazuje wady, które obecny właściciel próbuje ukryć. Tłumaczenie, że pojazd obecnie nie ma wykupionego ubezpieczenia, czy inne wymówki są częstą praktyką nieuczciwych sprzedawców, dlatego wystrzegaj się zakupu u takich osób.
Jeżeli znalazłeś odpowiednią ofertę w swojej okolicy to możesz sam bez problemu pojechać na oględziny. Często jednak okazuje się, że interesujący Cię pojazd znajduje się w zupełnie innym mieście. Oczywiście jeśli masz czas, możesz odwiedzać sprzedawców w różnych lokalizacjach, ale generuje to dodatkowe koszty, zwłaszcza jeśli auto na miejscu okazuje się niezgodne z opisem. Dlatego warto wtedy zainwestować w profesjonalną inspekcję samochodu. Wystarczy zgłosić się do firmy oferującej takie usługi, wypełnić formularz i wpłacić zaliczkę, a w ciągu 48 godzin otrzymujesz pełen raport o stanie technicznym i wizualnym danego pojazdu.
Kontrola dokumentów
Niezależnie od tego, czy dokonujesz samodzielnie inspekcji czy korzystasz z pomocy specjalistów, dokumenty pojazdu powinny być gruntownie sprawdzone i przede wszystkim kompletne. Przy zakupie auta powinieneś dostać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, zaświadczenie o stanie technicznym i obowiązujące ubezpieczenie OC. Jeżeli pojazd jest sprowadzony z innego kraju, powinieneś otrzymać również dowód opłacenia akcyzy i odprawy celnej oraz tablice rejestracyjne.
Zawarcie umowy ze sprzedającym
Załóżmy, że poprzednie punkty zostały zrealizowane pomyślnie i nadszedł czas podpisania umowy na kupno pojazdu, która ma stanowić zabezpieczenia dla obu stron. Dlatego też sporządza się ją w dwóch egzemplarzach. Powinna ona zawierać dokładne dane osobowe oraz specyfikacja techniczna samochodu, czyli marka, model, numer nadwozia, rok produkcji i cena.
Formalności do wypełnienia po zakupie pojazdu
Po zakupie samochodu, standardowo masz 30 dni na przerejestrowanie auta w Wydziale Komunikacji. Wystarczy złożyć wniosek o rejestrację wraz z dokumentami dotyczącymi zakupu, czyli umową, dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu oraz polisą OC. Dodatkowo należy pamiętać o uiszczeniu podatku od zakupu w Urzędzie Skarbowym.