Długa podróż autem – o czym warto pamiętać

SplitShire / Pixabay

Przygotowanie auta do długiej podróży dla niektórych osób może wydawać się nie lada wyzwaniem. Warto już parę tygodni wcześniej zastanowić się czego nam brakuje, co musimy dokupić. Jeżeli cokolwiek wiesz na temat samochodów, możesz w pierwszej kolejności samodzielnie sprawdzić kilka rzeczy. Otwierając maskę, już na pierwszy rzut oka, zobaczysz czy wężyki i paski klinowe nie są uszkodzone. Sprawdź również stan płynu chłodzącego, hamulcowego. Jeżeli wiesz, że już dawno nie był wymieniany, warto przed długą podróżą go wymienić.

Wstępna kontrola

Zwróć również uwagę na jakość opony oraz stan ogumienia. Na długie trasy zdecydowanie lepiej sprawdzą się nowe opony, które na pewno będą bardziej wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Nie zapomnij także skontrolować koło zapasowe. Czy na pewno je masz oraz czy jest w pełni sprawne. Na długich trasach może się okazać, że będziesz potrzebował zmienić koło.

Niezbędne narzędzia

Trójkąt, gaśnica i kamizelka odblaskowa, to kolejne rzeczy, które musisz mieć w swoim samochodzie. Warto również sprawdzić czy mamy sprawne wycieraczki. Dobrym rozwiązaniem jest kupno nowych. Nie jest to wysoki koszt, a nowe wycieraczki mogą okazać się bardzo przydatne. Nie zapomnij również o kilku przydatnych narzędziach (zestaw kluczy, śrubokręt, nóż itp.). W przypadku drobnych usterek, uda Ci się je samodzielnie naprawić na trasie. Bez konieczności wzywania lawety. Przydatna może być również latarka. Jeżeli będziesz musiał coś naprawić w nocy, będzie ona bardzo potrzebna. Najlepsza latarka to głowę, dzięki czemu będziesz miał wolne ręce.

Pamiętaj jednak, że jeżeli nie jesteś specjalistą, warto wybrać się na stację diagnostyczną, aby być pewnym, że auto jest całkowicie sprawne. Najlepiej jest umówić się na badanie diagnostyczne już wcześniej. Może okazać się, że konieczna będzie wymiana części, na którą niestety trzeba poczekać. W takim przypadku nie warto zostawiać przygotowania auta na ostatni dzień.

Komfort jazdy

Zadbaj również o komfort jazdy. Umyj samochód przed podróżą, odkurz. Zwróć uwagę na dywaniki. Czy nie podwijają się pod pedały, co bardzo ogranicza komfort jazdy, jak również jest niebezpieczne podczas prowadzenia pojazdów. Zabierz ze sobą także wodę mineralną oraz przekąskę do jedzenia. Może to być na przykład baton proteinowy. Może zdarzyć się konieczność spędzenia kilku godzin w samochodzie podczas wypadku czy robót drogowych. Warto wtedy mieć przy sobie „coś na ząb”. Pomocna okaże się także poduszka.

W zależności od tego gdzie planujesz podróż, sprawdź jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu. W przypadku kontroli unikniesz dodatkowego stresu i nie będziesz martwił się, że brakuje czegoś co jest konieczne. Nie zapomnij także o wszystkich niezbędnych dokumentach oraz aktualnym ubezpieczeniu samochodu jak również przeglądzie. Niestety często zapominamy, że czas już się dobiega końca. Wszystkie dokumenty dobrze jest mieć zawsze „pod ręką”, dzięki czemu zawsze możemy z łatwością po nie sięgnąć.

Wybierając się w podróż z dzieckiem, zabierz fotelik oraz niezbędne rzeczy dla malucha. Nie zapomnij o jego ulubionych zabawkach, kocyku, książeczce. Dziecko może szybko znudzić się jazdą. Warto wtedy mieć przy sobie coś z czym na co dzień lubi spędzać czas.

Więcej o podróżach: https://mentorkiz.pl/podroze.html