Jak ciąć płytę HDF?

Pezibear / Pixabay

Płyta pilśniowa twarda (płyta HDF) jest wykonana ze sprasowanych włókien drzewnych poddanych wysokiej temperaturze i wysokiemu ciśnieniu. Podobnie jak płyty wiórowe i płyty MDF, ale jest od nich znacznie gęstsza, mocniejsza i twardsza. Z tego właśnie względu (zwłaszcza, że jest tak mocna i trwała), płyta pilśniowa świetnie nadaje się do wielu zastosowań związanych z majsterkowaniem.

Płyta pilśniowa jest niezwykle łatwa w obróbce. W płycie pilśniowej można bowiem wykonywać proste cięcia nawet za pomocą noża kuchennego lub dowolnego rodzaju piły elektrycznej. Wystarczy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie cięcia, a wszystko uda się i płyta HDF osiągnie pożądane wymiary i kształty.

Chcąc przeciąć płytę HDF należy położyć płytę pilśniową na płaskiej, twardej, niewykończonej powierzchni, takiej jak na przykład betonowa podłoga w garażu, podjazd lub piwnica. Można też użyć stołu warsztatowego przy znacznie mniejszym kawałku płyty. Następnie dobrze jest ułożyć płytę gładką stroną do góry.

Cięcie na betonie spowoduje szybsze stępienie ostrza noża. Ostrza można łatwo wymieniać, ale można je nieco ochronić, kładąc pod płytą duży arkusz kartonu (np. rozłożone pudło do przeprowadzek). Zaznacz linię cięcia, a następnie mocno przyciśnij do niej prostą krawędź. Zmierz linię cięcia taśmą mierniczą, a następnie zaznacz ją ołówkiem i prostą krawędzią (do prostych cięć najlepiej nadaje się nóż kuchenny).

Potem przytrzymaj prostą krawędź tuż przy zaznaczonej linii cięcia i mocno ją dociśnij. Kontynuuj linie ołówkiem nad krawędziami deski, tak aby były widoczne po odwróceniu deski. Możesz próbować wykonywać cięcia łukowe i kształtowe, ale opanowanie cięcia z wolnej ręki za pomocą noża wymaga nieco wprawy. Większy sukces można odnieść, używając wyrzynarki.

Przesuń lekko ostrze wzdłuż linii i przy prostej krawędzi. Przy pierwszym przejściu ostrza należy naciąć powierzchnię płyty wzdłuż linii cięcia. Używaj tylko lekkiego nacisku, trzymaj brzeszczot tuż przy prostej krawędzi i tnij jednym, płynnym, spokojnym ruchem. Podczas cięcia nożem nie zatrzymuj się. Jeśli to tylko możliwe, wykonaj całe cięcie jednym ruchem.

Mocno dociskaj prostą krawędź, aby nie przesunęła się podczas cięcia.