W jaki sposób dbać o opony?

Opony to kluczowy element wyposażenia samochodu, który ma bezpośrednie przełożenie na nasze bezpieczeństwo jazdy. Aby wydłużyć ich żywotność, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze, warto znać kilka skutecznych sposobów jak zadbać o ogumienie. Jakie warto podjąć działania, aby opony posłużyły nam przez długie lata? Dowiecie się tego z poniższego tekstu.

Jak na co dzień dbać o opony?

Odpowiednia dbałość o opony to podstawa ich długiej żywotności. Sposobów na dbanie o ich kondycję wymienić można naprawdę wiele. Absolutną podstawą jest jednak zwracanie uwagi na omijanie dziur oraz nierówności na drodze. Oczywiście w miarę możliwości. Być może wydaje się to prozaiczną radą, ale naprawdę może uchronić nasze opony oraz zawieszenie przed uszkodzeniami.

Jednym z ważniejszych czynności, którą możemy zrobić dla żywotności opon, jest ich regularna wymiana sezonowa. Jazda na letnim ogumieniu w zimie nie tylko prowadzi do szybszego zużywania się opony, ale także stwarza poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Tak samo w przypadku stosowania opon zimowych latem. Przy wymianie warto zadbać także o dopasowanie opony do modelu samochodu. Pod linkiem https://noweopony.pl/opony-do/honda znajdziesz szeroki wybór ogumienia do Hondy.

Na dobrą kondycję opon wpływa także utrzymywanie prawidłowego poziomu ciśnienia. Warto wiedzieć, że zbyt niskie ciśnienie przyczynia się do szybszego zużywania się ogumienia. Jednocześnie, jeżeli jest ono zbyt wysokie, może się to przełożyć na pogorszenie przyczepności do drogi. Optymalnym ciśnieniem w przypadku większości samochodów osobowych będzie 2,2 bara.

Jak zabezpieczyć opony przed zużywaniem się?

Kolejnym czynnikiem, który bardzo często jest ignorowany przez kierowców, jest obciążenie pojazdu. Każda opona posiada ciężar maksymalny, który jest w stanie unieść. Stosowanie opon o zbyt niskim ciężarze maksymalnym będzie skutkować przegrzaniem się opony oraz szybkim uszkodzeniem bieżnika. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zwrócić uwagę na wspomniany parametr.

Dużo osób zapomina także, że na żywotność opon ma wpływ także sposób ich przechowywania. Bardzo ważne, aby przetrzymywać je w miejscu, które nie jest narażone na działanie wilgoci. Oprócz tego na stan opon źle wpływają także ekstremalnie wysokie temperatury. Należy także unikać kładzenia ich w pobliżu ostrych przedmiotów, aby uniknąć powstawania niekontrolowanych uszkodzeń.

Kilka słów warto poświęcić również dbaniu o opony zimowe. Są one narażone na zdecydowanie cięższe warunki niż wersje letnie, dlatego też warto odpowiednio o nie zadbać. W ich przypadku kluczowe znaczenie ma wspomniane już ciśnienie. Warto także regularnie kontrolować stan bieżnika, który szybko się zużywa. Powinien mieć on głębokość co najmniej 4 mm.