Jak chronić tapicerkę samochodową przed zabrudzeniami?

Tapicerka samochodowa wpływa nie tylko na estetykę pojazdu wewnątrz, ale także na komfort kierowcy. Niestety w wyniku codziennej eksploatacji auta, wraz z upływem czasu powierzchnia tapicerki brudzi się. Istnieją jednak pewne sposoby, aby zabezpieczyć się przed tym. O czym należy pamiętać i jakie środki ochronne stosować do tapicerki samochodu?

Jakie preparaty chronią tapicerkę samochodową przed zabrudzeniem?

Aby skutecznie zabezpieczyć fotel w samochodzie obszyty tkaniną, można zastosować impregnat do tkanin. Powinien być jednak bezbarwny, aby nie powodował zmiany koloru materiału. Zaleca się, aby przed zastosowaniem środka zawsze wykonać próbę na małej powierzchni w niewidocznym miejscu tapicerki. Takie kosmetyki samochodowe zmniejszają wchłanianie wilgoci, zabezpieczają przed brudzeniem i ułatwiają ich usuwanie. Można stosować je zarówno do foteli, jak i obicia drzwi czy podłogi. W celu regeneracji tapicerki skórzanej zaleca się z kolei zastosowanie środków konserwujących.

Jak jeszcze nie dopuścić do zabrudzenia tapicerki samochodowej?

Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie pokrowców ochronnych na fotele, które wykonane są z materiału, jaki nie zaciąga się i niweluje zapach np. potu. Istnieją również pokrowce z kieszeniami, które zwiększają ilość schowków w aucie. Dostępne są modele z matami masującymi i rozgrzewającymi, które są świetnym wyborem, jeśli nie ma się w swoim samochodzie podgrzewanych foteli. Sklep motoryzacyjny S-auto proponuje pokrowce w wielu opcjach materiałowych i kolorystycznych. W efekcie można dobrać taki produkt, który będzie pasować do gustu użytkownika, a jednocześnie ochroni fotel przed zniszczeniami wynikającymi z eksploatacji, jak i ciężkimi zabrudzeniami.

Jak uniknąć zabrudzeń na tapicerce samochodowej?

Nawet najwyższej jakości pokrowiec i środki czyszczące nic nie dadzą, jeśli użytkownik nie będzie właściwie dbać o tapicerkę. Dlatego warto powstrzymać się od spożywania posiłków w samochodzie. W przypadku skórzanych foteli zebranie zanieczyszczeń nie jest aż takie kłopotliwe, ale przy tapicerce tekstylnej – jest o wiele gorsze do wykonania. Poza tym nie każdy od razu zauważy plamę, a jeśli ostrzejszy sos czy czekolada pozostaną na powierzchni tapicerki przez długi czas – wtedy mogą zostawić ślad nawet na skórze.