Serwis Fiat – wybrać ASO czy zakład nieautoryzowany?

Dostęp do własnego samochodu i jego codzienne użytkowanie wiąże się z pewnymi opłatami. Poza kosztem paliwa oraz ubezpieczenia zalicza się do nich także bieżące serwisowanie i naprawę drobnych usterek. Kierowcy mają w tym przypadku do wyboru warsztaty autoryzowane, tzw. ASO oraz niezależne, prowadzone przez mechaników na własny rachunek. Która opcja jest korzystniejsza z perspektywy właścicieli aut marki Fiat? Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Dlaczego warto korzystać z usług autoryzowanego serwisu?

Serwisowanie samochodu w autoryzowanej stacji obsługi (ASO) przynosi wiele korzyści. Doceniają to przede wszystkim właściciele nowych pojazdów, którzy zyskują dzięki temu możliwość odsprzedaży auta w dużo lepszej cenie. Staranne i rzetelne prowadzenie książki serwisowej przez specjalistów podnosi wartość pojazdu i pozwala uzyskać za niego więcej pieniędzy. Takie modele sprzedają się również szybciej. Jest to dowód na to, że kupujący bardziej ufają właścicielom samochodów z książkami serwisowymi z ASO.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik salonu ADF Auto z Wrocławia, prowadzącego autoryzowany serwis samochodów z grupy Stellantis: Argumentem przemawiającym za korzystaniem z ASO jest też wysoka jakość usług oraz pełna gwarancja na wszystkie wykonane prace. Serwisanci wykorzystują wyłącznie części i płyny eksploatacyjne spełniające wymagania producenta. Dzięki temu klient ma pewność, że naprawy są przeprowadzane zgodnie z zaleceniami marki dostarczającej dany model na rynek. Zakłady ASO nie mają także problemów z dostępem do oryginalnych części zamiennych, co skraca czas potrzebny na serwis do absolutnego minimum.

Warto również wspomnieć o kwalifikacjach oraz doświadczeniu pracowników autoryzowanego warsztatu. W zakładach tych zatrudniane są osoby specjalizujące się w naprawie samochodów konkretnej marki. Dzięki znajomości specyfiki danego modelu są w stanie usunąć usterkę nie tylko skutecznie, ale i szybko. Odpowiednia wiedza poparta uczestnictwem w branżowych szkoleniach oraz wieloletnim stażem pracy przyspiesza diagnozę i pomaga unikać błędów w czasie naprawy.

Czy zakład bez autoryzacji producenta auta to dobra alternatywa dla ASO?

W zapisach polskiego prawa nie ma jednoznacznego przepisu nakazującego właścicielom pojazdów korzystanie z serwisu konkretnego typu. W trakcie użytkowania auta mają oni więc dużą dowolność, jeśli chodzi o wybór miejsca naprawy swojego samochodu. Jeżeli pojazd jest serwisowany zgodnie z wymaganiami producenta, właściciel nie traci gwarancji na jego naprawę. W związku z tym zakład bez autoryzacji może być dobrą alternatywą dla ASO. Wszystko zależy od wyboru odpowiedniej stacji obsługi.

Należy przy tym pamiętać, że choć cena usługi w zakładzie bez licencji producenta zazwyczaj jest niższa niż w autoryzowanym serwisie Fiata we Wrocławiu, to jej jakość może znacznie się różnić. Wszystko przez brak dostępu do oryginalnych części, słabsze wyposażenie w narzędzia i maszyny diagnostyczne czy niższe kwalifikacje pracowników takiego warsztatu. Nie jest to oczywiście regułą, ale trzeba się z tym liczyć podczas korzystania z oferty podmiotów tego rodzaju.