Jakie są najczęstsze awarie układu chłodzenia i jak ich uniknąć?

Car air conditioner check service, leak detection, fill refrigerant.Device and meter liquid cooling in the car by specialist technicians.

Hurtownia motoryzacyjna w Gorzowie Wielkopolskim co roku sprzedaje dużo elementów układu chłodzenia samochodów. Wynika to z faktu, że układ ten pracuje non stop, aby utrzymać optymalną pracę silnika. W wyniku nieustannej eksploatacji narażony jest więc na nagłe awarie, które wykluczają możliwość użytkowania samochodu. Dlatego praktycznie każda hurtownia części samochodowych potwierdzi, że są to podzespoły, których Klienci szukają najczęściej.

Jakie są przyczyny uszkodzeń układy chłodzenia?

Użytkownicy, którzy nieterminowo wymieniają płyn chłodniczy, stosują preparat niskiej jakości, wodę kranową albo koncentrat zmieszany z wodą jako zamiennika płynu chłodniczego przyczyniają się do powstawania awarii układu. Nie należy też tolerować wycieków z układu chłodniczego czy rezygnować z wymiany pompy cieczy przy wymianie rozrządu.

Najczęściej występuje awaria termostatu układu chłodzenia, którą można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to ten, kiedy termostat był otwarty – więc ruch płynu chłodniczego przebiegał non stop przy zastosowaniu dużego obiegu. Efektem jest znacznie wydłużony czas uzyskania temperatury roboczej. Tego typu awaria, jak podkreśla hurtownia motoryzacyjna w Gorzowie Wielkopolskim Vanking, jest dość bezpieczna dla silnika – nie jest realne jego przegrzanie. Drugi rodzaj awarii termostatu to jego zamknięcie. Płyn chłodniczy w takim przypadku stale jest w obiegu zamkniętym, a więc szybko będzie doprowadzać do przegrzania silnika, co skutkuje awariami uszczelek pod głowicą itd.

Każda hurtownia części samochodowych nauczona doświadczeniem ma w swojej ofercie także pompy wody. W wielu przypadkach to właśnie ten element zasilania jest paskiem rozrządu – a więc jego wymianę zaleca się w trakcie zmiany paska. Producenci deklarują, że pompa powinna wytrzymać 100 000 kilometrów, ale w praktyce zdarza się, że dystans ten jest zbyt długi i pompę trzeba wymienić wcześniej.

Do innych stosunkowo częstych uszkodzeń można zaliczyć te dotyczące chłodnicy i wyciekającego płynu chłodniczego. Zwykle przyczyną tego zjawiska jest korozja, która prowadzi do rozszczelnienia chłodnicy. Element ten można poddawać regeneracji, ale hurtownie i mechanicy zalecają zakup nowej, które wyróżniają się wysoką jakością wykonania.

Jak zapobiegać awarii układu chłodniczego?

Przede wszystkim należy obserwować regularnie wskaźniki temperatury płynu chłodzącego i w razie konieczności jak najszybciej zatrzymać pojazd (kiedy zapali się czerwona kontrolka układu chłodzenia). Jeśli już dojdzie do uszkodzenia tego elementu, wtedy warto skorzystać z oferty doświadczonej hurtowni części samochodowych, która proponuje podzespoły od najlepszych producentów.

Aby odpowiednio zadbać o układ chłodzenia, wystarczy regularnie kontrolować poziom płynu, korzystać z dobrej jakości substancji oraz wymieniać ją co 2 lub 5 lat. W razie wystąpienia nieszczelności trzeba z kolei od razu reagować.

Takie podzespoły oferuje hurtownia motoryzacyjna w Gorzowie Wielkopolskim Vanking. Ceny za takie elementy nie są wygórowane, jednak zależą od konkretnej części, jaka uległa uszkodzeniu.