Elektronika w aucie

Tama66 / Pixabay

Nowe model posiadają bogate wyposażenie w tym komputer, jednak nie jest tradycyjny komputer, który mamy w domu. Kiedyś w częściach pod maską silnika grzebał wysmarowany olejem mechanik. Dziś taką pracę zastępują sprzęty diagnostyce. Poprzez wprowadzenie elektroniki w autach podróż staje się bardziej bezpieczna i komfortowa. Dla wielu osób elektronika auta staje się hobby, komputer samochodowy atmega umożliwia zdobycie doświadczenie w pracy z takim sprzętem.

Jakie korzyści daje komputer w aucie

Komputery samochodowe ukryte są w małych skrzynkach jako sterowniki. Posiadają to, co każdy komputer, czyli procesor, oprogramowanie, pamięć. Technologia komputerowa została wprowadzona do aut pod koniec lat osiemdziesiątych. W Europie wprowadzono zastrzeżone przepisy dotyczące emisji spalin, za pomocą systemu komputerowego można sterować systemem wytryskowym, katalizatorem. System (ABS) zapobiega blokowaniu kół, umożliwia kontrolę nad pojazdem podczas gwałtownego hamowania. W nowoczesnych modelach aut komputer steruje najważniejszymi zadaniami silnika. Na podstawie zebranych danych komputer jest stanie obliczyć ilość paliwa i informacje z układu zapłonowego, jak powinna być optymalna wartość spalin. W samochodach z automatyczną skrzynią biegów sterowanie elektroniczne jest standardem. Kierowca ma wpływ na zmianę biegów, może wybrać styl jazdy ekonomiczny lub sportowy. Układ sterujący połączony z elektroniką silnika, podczas przełączania biegów można zredukować moc silnika. Takie rozwiązanie jest korzystne dla całego auta, ponieważ zmniejsza obciążenie części samochodowych, biegi zmieniają się płynnie.

Wyższe bezpieczeństwo podczas wypadku

W nowych autach standardem jest system ABS i system stabilizacji toru jazdy (ESP). W przypadki, kiedy wypadek będzie nieunikniony,w ciągu kilku milisekund otworzą się poduszki powietrzne, które zapewnią ochronę pasażerom. Poza tym istnieje mnóstwo rozwiązań w przypadku niebezpiecznej sytuacji na drodze m.in.: asystent hamowania, system kontroli trakcji ASR, ograniczenie siły napięcia pasów bezpieczeństwa. Duży komfort w większości nowych aut zapewnia automatyczna klimatyzacja. Dodatkowe rozwiązania, które poprawia komfort jazdy, jest tempomat, asystent parkowania, regulator odstępu. Uzyskane informacje ze sterowników są zapisywane w pamięci komputera, dlatego można na bieżąco kontrolować stan techniczny pojazdu.