Rodzaje olejów samochodowych i ich zastosowanie

Refueling and pouring oil quality into the engine motor car Transmission and Maintenance Gear .Energy fuel concept.

Oleje samochodowe są najważniejszymi płynami eksploatacyjnymi w każdym aucie. Właśnie dlatego tak ważna jest regularna wymiana tych substancji, którą realizują zawodowi mechanicy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów olejów samochodowych, które, choć mają podobne funkcje, to stosowane są do różnych elementów pojazdu. Jakich dokładnie?

Jakie są rodzaje olejów samochodowych?

Substancje te dzieli się na dwie podstawowe grupy: oleje silnikowe i przekładniowe. Te pierwsze zmniejszają tarcie między tłokami, łożyskami i cylindrami. W efekcie pozwalają długotrwale eksploatować pojazd i zapewniają niską awaryjność. Poza tym schładzają części i chronią je przed korozją czy dużą ilością drgań. Wpływ na długotrwałą pracę bez niepotrzebnych awarii pozwalają uzyskać oleje silnikowe. Sklep wysokiej jakości oferuje także substancje samochodowe do smarowania podzespołów skrzyni biegów. Są to oleje przekładniowe, które obok silnikowych są jednymi z najważniejszych substancji przedłużających wydolność przekładni. Taki olej pozwala na płynną jazdę i zmniejsza obciążenia podzespołów.

Jakie są rodzaje olejów silnikowych?

W tej grupie produktów można wyróżnić m.in. oleje syntetyczne, mineralne oraz półsyntetyczne. Pierwszy rodzaj sprawdza się do nowszych aut, ponieważ idealnie radzi sobie przy pracy w niskich i wysokich temperaturach. Zachowuje właściwości płynne w skrajnych warunkach i zapewnia bezproblemowe włączanie silnika zimą. Oleje mineralne z kolei to najtańszy produkt spośród wszystkich rodzajów substancji silnikowych. Przeznaczony jest dla aut ciężarowych i dostawczych. W przypadku półsyntetycznego oleju produkt ten sprawdza się w pojeździe o dużym przebiegu. Można go również zastosować do samochodów, których silniki były kiedyś mocno użytkowane. Te i wiele innych rodzajów produktów oferuje m.in. hurtownia olejów samochodowych Buwar, która dba o zadowolenie swoich Klientów.

Jak wybrać olej samochodowy?

Należy zwrócić uwagę na lepkość oleju, od której zależy jego działanie. Zły wybór tej substancji ze względu na klasę lepkości ma wpływ na szybsze pogarszanie się kondycji silnika. Trzeba również mieć na uwadze, że całoroczne zmiany temperatur mogą sprawiać, że z powodu wyższych wartości olej będzie mniej gęsty w porównaniu z tym samym produktem stosowanym zimą.