Tuning samochodów – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Czasy, kiedy tuning samochodów kojarzył się z tanimi i mało efektywnymi rozwiązaniami, rodem z małomiejskich osiedli odszedł w niepamięć. Obecnie auta można ulepszać i dodawać im uroku na najróżniejsze sposoby, sprawiając, że te będą wyróżniać się oryginalnością i komfortem jazdy. Tuninguje się nie tylko starsze modele, ale i młodsze roczniki. Coraz częściej mówi się też o zjawisku takim jak tuning samochodów luksusowych.

  1. Tuning samochodów od A do Z
  2. Czy warto tuningować auta?
  3. Części tuningowe do samochodów

Tuning samochodów od A do Z

Tuning wozu polega na poprawie jego wyglądu, osiągów, albo obu tych rzeczy. Inaczej mówiąc, jest to wyposażenie samochodu w dodatki, których producent nie przewidział dla żadnej z wersji danego modelu. Wyróżniamy trzy podstawowe typy tuningu. Są to tuning optyczny, mechaniczny i tzw. chip-tuning. Pierwszy z nich, jak sama nazwa wskazuje wiąże się z poprawą wyglądu auta, drugi ma na celu poprawę parametrów silnika i zwiększenie jego osiągów. Rozmaite części tuningowe pozwalają na sprawną realizację przeróbek i osiągnięcie pożądanego efektu. Ostatni wspomniany typ wykorzystuje elektroniczną modyfikację silnika, co odbywa się za pomocą specjalistycznych modułów, które umożliwiają wykazywanie jak najwyższych osiągów przez fanbrycznie zamontowane jednostki silnika.

Czy warto tuningować auta?

Tuningowanie aut to już nie tylko ulepszanie starszych modeli. Pasjonaci motoryzacji marzą o oryginalnych modelach, którymi mogliby pochwalić się wśród rodziny, znajomych i innych hobbystów. Stąd przerabia się nawet całkowicie nowe, a niekiedy nawet luksusowe modele aut. Kierowcy nagminnie szukają części do tuningu BMW czy pytają o tuning Audi czy tuning Alfa Romeo.

Mnogość opcji zachęca automaniaków do tuningu. Zmienić można naprawdę wiele – od wyglądu po osiągi. A jeżeli komuś zależy wyłącznie na efektownym wyglądzie, może ograniczyć się do tuningu optycznego.

Części tuningowe do samochodów

Dobry sklep tuningowy i profesjonalny serwis to podstawa. Z pewnością wiedzą o tym ci, którzy na swoim koncie mają już długie poszukiwania pożądanych elementów w przystępnych cenach. Części tuningowe do samochodów Mercedes-Benz, Volkswagen, Audi czy BMW to jedne z najpopularniejszych i zarazem najczęściej szukanych komponentów. W internecie możemy znaleźć oferty sklepów, które specjalizują się w sprzedaży części do tuningowanych samochodów. Warto wybierać je w porozumieniu z warsztatem, w którym wykonujemy usługę tuningu. Bardzo często zakup części wliczony jest już w cenę serwisu.