Zalety i wady samochodów zasilanych instalacją LPG

Auto mechanic and Installation LPG

Samochody zasilane instalacją LPG cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie teraz, w dobie rosnących cen benzyny oraz oleju napędowego. Polska jest w czołówce krajów, po których porusza się najwięcej samochodów z LPG. Wciąż jednak nie brakuje osób, które są do nich sceptycznie nastawione. Dlatego też przedstawiamy najważniejsze zalety i wady aut zasilanych instalacją gazową.

Zalety instalacji LPG w samochodzie

Instalacja LPG to przede wszystkim oszczędność – litr gazu jest blisko o połowę tańszy od litra benzyny. Dzięki temu można znacząco zredukować koszty eksploatacji, co docenią zarówno kierowcy przemieszczający się w obrębie swojego miasta, jak i  pokonujący dłuższe trasy. Zaleta instalacji LPG to też niewielki rozmiar i ciężar zbiornika, więc samochód utrzymuje satysfakcjonujące osiągi.

Ogromną zaletą jest też fakt, że instalacja LPG może być zamontowana w dowolnym momencie i w praktycznie każdym silniku benzynowym. Nie musi to być więc auto, które zostało w nią fabrycznie wyposażone. Wybierając instalację od sprawdzonych producentów, jak ZENIT Autogas Systems, można mieć pewność, że prawidłowo eksploatowana będzie bezawaryjnie służyła przez wiele lat. Warto zwrócić także uwagę na aspekt ekologiczny – auta na gaz produkują do 15% mniej dwutlenku węgla, 20% mniej tlenku węgla i nawet do 60% mniej węglowodorów.

Wady instalacji LPG w samochodzie

Samochody na gaz mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Do tych drugich zaliczyć można koszt zakupu i montażu instalacji. Mając jednak na uwadze wspomnianą wcześniej oszczędność, jest to inwestycja, która szybko się zwraca. Kierowcy, którzy są uprzedzeni do aut z LPG, wskazują także na droższe i bardziej skomplikowane przeglądy oraz obsługę serwisową. Te jednak niewiele różnią się od standardowej obsługi samochodów bez LPG. Trzeba za to pamiętać np. o tym, że butla LPG wymaga legalizacji co około 10 lat użytkowania.

Kolejną teoretyczną wadą jest mniejszy zasięg auta na samym gazie z uwagi na rozmiar zbiornika. W każdym momencie jednak samochód można przełączyć na benzynę, co w rezultacie pozwala pokonywać jednak znacznie dłuższe odcinki drogi. Trzeba też zwracać uwagę na jakość tankowanego gazu, która wpływa na żywotność instalacji LPG, lecz tu sytuacja wygląda identycznie w przypadku samochodów napędzanych samą benzyną bądź olejem napędowym.