Każdy kto zawodowo zajmuje się zwierzętami hodowlanymi zdaje sobie z tego jak ważne dla rozwoju i zdrowia jest ich prawidłowe żywienie. Odpowiednia dieta z pewnością zwiększy odporność na choroby, zmniejszając prawdopodobieństwo dziesiątkowania stada, gdyż jak wiadomo gdy już pojawi się jakaś choroba, to rzadko tylko u jednego zwierzęcia. Główny podział zwierząt w hodowlach gospodarczych to trzoda chlewna, drób oraz bydło. Pozostałe to hodowle baranów czy koni.
Olej sojowy w pokarmie dla zwierząt hodowlanych
Trzoda chlewna
Wiele osób z pewnością pamięta czasy kiedy babcia na wsi miała świnkę i ta świnka zjadała wszystko co zostało jej zaniesione, ale czasy się zmieniły a jeszcze zupełnie inaczej wygląda sprawa kiedy mamy dużą hodowlę. Otóż głównym składnikiem jedzenia dla świń są mieszanki paszowe w których dominuje zboże. Mieszanki te wzbogaca się je śrutami poekstrakcyjnymi i premiksami (mieszanki witaminowo-mineralne) lub koncentratami (surowce białkowo-witaminowe). Bardzo dobrym wyborem jest dodawanie do pożywienia oleju sojowego. Olej ten jest bogaty w wielonasycone kwasy tłuszczowe a natłuszczanie pokarmu zwiększa wzrost świń oraz poprawia walory smakowe pokarmu. Olej sojowy zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne, poprawia jakość mięsa oraz chroni zwierzęta przed nieprawidłowym rozwojem czy nawet zahamowaniem wzrostu, a jak wiadomo sytuacja taka mogłaby mieć bardzo niekorzystny wpływ na całą hodowlę
Drób
W żywieniu drobiu głównym składnikiem są zboża, które są podawane w formie rozdrobnionej jako pasze. Pasze te miesza się z zielonką oraz witaminami i minerałami, zwracając uwagę na to, aby nie było w nich zbyt dużo składników energetycznych gdyż kury na farmach drobiu nie zużywają jej zbyt wiele. Do takich mieszanek dodaje się również pasze pochodzenia zwierzęcego, jest to bardzo istotny element w prawidłowym rozwoju drobiu oraz wapń który wpływa na jakość skorupek (nioski) Oczywiście również w przypadku karmienia drobiu należy pamiętać o tłuszczach roślinnych, które są bardzo ważnym składnikiem każdego żywego organizmu. Olej sojowy to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe, które wpływają na prawidłowy rozwój i wzrost drobiu, oraz poprawiają jakość mięsa
Bydło
Jeżeli chodzi o bydło, to najbardziej racjonale będzie skarmianie pasz z użytków zielonych,(wiosna-jesień pastwiska) które uzupełniamy słomą, natomiast zimą pożywieniem będzie słoma, siano (pasza sucha) oraz sianokiszonki (pasza mokra). Ten rodzaj pokarmu stanowi ok.80% procent zapotrzebowania na pożywienie, pozostałe ok.20% będą tworzyć tak zwane pasze treściwe jak ziarna zbóż, śruty poekstrakcyjne czy nasiona roślin motylkowatych. Oczywiście bardzo istotnym elementem karmienia bydła są dobrej jakości dodatki paszowe, które uzupełnią zapotrzebowanie na aminokwasy, minerały, witaminy oraz białka. Również w przypadku żywienia bydła, wpływ na jakość mleka lub mięsa (rodzaj hodowli), będą mieć nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju sojowym, które także są niezbędne dla prawidłowego rozwoju i wzrostu.
Podsumowanie
Żywienie zwierząt hodowlanych jest najważniejszą czynnością w hodowli. Jak widać każda grupa potrzebuje innego rodzaju karmy, ale wszystkie zwierzęta potrzebują pasz wysokiej jakości, oraz właściwej suplementacji witamin i minerałów. Olej jest bardzo dobrym wyborem jeżeli chodzi o uzupełnienie nienasyconych kwasów tłuszczowych, ponieważ nie tylko podnosi jakość mięsa lub mleka i nie tylko powoduje prawidłowy wzrost zwierząt, ale również poprawia smak pożywienia co tylko może wpłynąć pozytywnie na naszą hodowlę.