Praca z odpadami niebezpiecznymi – jak sobie z nimi radzić?

Odpady niebezpieczne to jeden z największych problemów przedsiębiorców, głównie dlatego, że ich przechowywanie i wywóz są ściśle regulowanie prawnie. Dlatego też tak bardzo ważne jest to, żeby znać obowiązujące przepisy i widzieć, w jaki sposób radzić sobie z odpadami niebezpiecznymi w postaci właśnie oleju przepracowanego.

 

Przechowywanie oleju i innych odpadów niebezpiecznych

 

Jeśli w restauracji bądź w zakładzie mechanicznym olej przepracowany powstaje każdego dnia, niemożliwym staje się to, aby każdego dnia go wywozić i utylizować. Dlatego profesjonalna firma, która takim wywozem się zajmuje dostarcza do swoich klientów specjalne pojemniki. Pojemniki te mają za zadanie zabezpieczać olej przed przedostawaniem się niebezpiecznych oparów do powietrza, a także do samego oleju do środowiska. W takich beczka olej może przeczekać nawet do kilku tygodni. Dlatego z reguły odbiór oleju przepracowanego jest realizowany raz w miesiącu, albo raz na dwa miesiące, w zależności od tego, jak wiele jest tego oleju produkowane. Przechowywanie go w innym niż specjalnie do tego przygotowanym pojemniku jest niezgodne z prawem i podlega karze. 

 

Odbiór oleju – jak przebiega

 

Ważnym elementem procesu jest odbiór oleju. Oczywiście potrzebna jest do tego profesjonalna firma, która ma odpowiednie certyfikaty i przewozi olej do miejsca utylizacji. Bardzo istotne jest to, żeby podpisać umowę z taką firmą, umowę, która w razie kontroli będzie dowodem, że wszystkie odpady niebezpieczne trafiają w odpowiednie miejsce. Firma przyjeżdża na miejsce, zabiera olej w beczkach i przewozi do miejsca utylizacji. W zależności od umowy może to robić częściej bądź rzadziej. W momencie odbioru odpowiedzialność za utylizację przechodzi na firmę transportową i przedsiębiorca nie musi się już tym zajmować. 

 

Więcej informacji na temat odbioru oleju przepracowanego znajdziesz tutaj – https://www.wektorsc.eu/odbior-oleju-przepracowanego/

 

Co jeszcze jest odpadem niebezpiecznym

 

Wbrew pozorom odpady niebezpieczne to nie tylko olej i odpady medyczne, ale także cała masa typowo domowych i biurowych rzeczy, takich jak tusze do drukarki, tonery, żarówki, stare telefony, czy sprzęty AGD. Odpadem niebezpiecznym jest zepsuty komputer i wszystkie jego części. Nie można go po prostu wynieść na śmietnik, zwłaszcza kiedy jest się firmą. Odbiór odpadów niebezpiecznych, w tym także tych gabarytowych powinien zatem odbywać się regularnie bądź w wyznaczonym czasie, kiedy mamy do pozbycia się większego sprzętu, np. lodówki, kuchenki, czy właśnie zestawu starych i zużytych komputerów. Zawsze trzeba zacząć od szukania profesjonalnej firmy, która pomoże nam w utylizacji tego sprzętu.