Pogarszanie się pamięci następuje samoistnie w sposób naturalny u ludzi w starszym wieku, ale może być także objawem poważnych chorób. Często mamy do czynienia nie tylko z zaburzoną pamięcią, ale również z zaburzeniami wielu innych funkcji mózgu, takich jak myślenie, rozumienie, koncentracja, orientacja zdolność do uczenia się czy liczenia.
Miłorząb japoński.
Ziołowe wyciągi z miłorzębu lekarskiego pobudzają pamięć poprzez przyspieszenie i ułatwienie przepływu krwi przez naczynia mózgowe.
Preparaty te wpływają na poprawę krążenia mózgowego i są bezpieczne, ale dla pełnej skuteczności wymagają dłuższego przyjmowania.
Kozieradka pospolita
Już w starożytnej Grecji uchodziła za wypróbowany środek leczniczy na słabość ciała i umysłu. Zawiera ona dużo choliny i liczne składniki mineralne, które sprzyjają koncentracji. Najlepsza jest aktywizowana kozieradka z apteki (3-5 kapsułek dziennie).
Żeń-szeń
Wpływa na lepsze dotlenienie mózgu, dzięki czemu dostaje on więcej energii umysłowej.
Przyczyny trudności z koncentracją:
– Podłoże organiczne – niedostateczne zaopatrzenie mózgu w tlen i składniki odżywcze. To z kolei może być spowodowane nieprawidłowym odżywianiem i stresem.
– Podłoże psychiczne – niemożność skupienia się w skutek wewnętrznych konfliktów albo nieprawidłowych wzorów myślenia.
W naturalnym wspomaganiu pamięci i koncentracji mogą być szczególnie pomocne przyprawy ponieważ oddziałują także za pośrednictwem zmysłu węchu. On zaś jest ściśle związany z naszą zdolnością do koncentracji i pamięcią.
Pomocne przyprawy:
– bylica pospolita,
– mięta pieprzowa,
– szafran,
– gorczyca,
– papryka,